Badania pokazują, że kontakt z naturą polepsza, zarówno na poziomie komórkowym i molekularnym, kondycję człowieka. Z kolei symbolem natury jest zieleń. Dlatego coraz więcej możemy jej znaleźć w naszych domach.
Moda na „zielone parapety” oraz więcej zieleni i natury we własnym „M” spowodowało, że coraz częściej sięgamy po niestandardowe rozwiązania. Aby zawsze mieć we własnej przestrzeni kontakt z przyrodą, możemy naturę „zamknąć” w szklanym słoiku.
Co to jest las w słoiku?
Coraz częściej możemy spotkać się z takim określeniem czy w galerii handlowej czy w kwiaciarni. Las w słoiku jest to bardzo ogólna nazwa dla rożnego rodzaju kompozycji składającej się z podłoża, ziemi, kamienia dekoracyjnego oraz roślinności która umieszona jest w szklanym otwartym lub zamkniętym słoju.
Kompozycja tworzona w szkle – bezbarwny otwarty słoik pełni w tym momencie funkcję dekoracyjnej doniczki, przez którą widać poszczególne warstwy.Bardziej efektowną wersją jest kompozycja zamknięta. W takiej formie tworzony mikroklimat przypomina warunki dla roślin tropikalnych. Para wodna nie jest odparowywana poza słoik, zatem możemy zaobserwować skraplanie się pary na ściankach słoika. Pomimo funkcji wizualnych to rozwiązanie jest bardzo dobre dla osób, które nie mają za dużo czasu, ponieważ nie wymaga tak częstego pielęgnowania, a rośliny rosną wolniej, ponieważ są ograniczone poprzez naczynie.
Las w słoiku, poza wyglądem, który jest bardziej inspirujący niż zwykłe kwiaty doniczkowe, daje niepowtarzalny zapach i atmosferę bliskości z naturą.
Jakie kamienie dekoracyjne nadają się do lasu w słoiku?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ z jednej strony należy pamiętać o właściwościach chemicznych skał, a z drugiej strony ograniczeniem jest tylko kreatywność tworzącego. Jednak rekomendowanymi kamieniami są: