Dobór kruszywa do kostki oczywiście nie może być przypadkowy. Przy wyborze odpowiedniego kamienia dekoracyjnego do połączenia z kostką, oprócz aspektów wizualnych, niezwykle ważne są kwestie praktyczne.
W celu uniknięcia przemieszenia się kamienia w np. rabatach musi pamiętać o zastosowaniu dystansu w postaci np. palisady betowej lub obrzeża.
Zastosowanie kruszywa dekoracyjnego do uzupełniania przestrzeni pomiędzy aranżacjami kostki daje efekt wypełnienia i połączenia tych dwóch rodzajów materiałów.
W obecnych trendach projektowania przestrzeni ogrodu domowego, nie może zabraknąć płyt tarasowych.
Ten rodzaj materiału pełni funkcję ścieżki w rabatach czy dojściu do tarasu, uzupełnionej kruszywem dekoracyjnym. W zależności od zastosowanych płyt należy dobrać odpowiedni rozmiar ziarna.
Obecnie najlepiej sprawdzające się frakcje kruszyw to: 8/16, 16/22. Oprócz funkcji estetycznych, użycie kamienia daje dodatkowy efekt retencji wody, tzn. podczas opadów, woda deszczowa jest odprowadzana do gleby. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku zastosowania tylko kostki brukowej, gdzie woda odprowadzana jest do studzienek.
Przydomowe nawierzchnie to bardzo ważny element całej aranżacji wokół domu.
Najczęściej na podjazdach i ścieżkach prowadzących do drzwi wejściowych układa się kostkę brukową. Oprócz kostki powodzeniem cieszą się inne betonowe konstrukcje np. płyty ażurowe. Kostka Eko oraz ażury to kolejna grupa materiałów budowlanych idealnie współgrających z kruszywem. Płyty ażurowe są tańszym wariantem w stosunku do kostki, jednocześnie będąc odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne oraz pękanie. Płyta ażurowa z powodzeniem umożliwia odprowadzenie nadmiaru wody, a jednocześnie pozwala na „łagodne przejście” pomiędzy trawnikiem, a nawierzchnią podjazdu czy ścieżek, zapewniając dobrą przyczepność.
Finalnie efekt końcowy wygląda dużo bardziej naturalnie, niż w przypadku kostki.