email

kruszywa@e-cemex.pl

phone

800 700 077

time

Pn-Pt 09:00 - 17:00

Kontakt

Kruszywo a rośliny. Jakie kamienie wybrać?

  • Aktualności

Ogród to ważny element każdego domu – miejsce odpoczynku, wśród zieleni, pozwalające zrelaksować się po ciężkim dniu.

Cemex - Kamienie dekoracyjne Kruszywo a rośliny. Jakie kamienie wybrać?

Aby w pełni móc się cieszyć z jego walorów należy zadbać o jego odpowiednie wykonanie. Kamienie dekoracyjne doskonale sprawdzą się przy aranżacji przydomowego ogrodu jako uzupełnienie pustych powierzchni między rabatami czy klombami. Można z nich stworzyć obudowę oczek wodnych, skalniaków, a także opaski dekoracyjne. Idealnie sprawdzają się w obrzeżach jako oddzielenie roślinności. Doskonale zapobiegają wysuszaniu oraz wyjaławianiu się gleby, a także rozprzestrzenianiu się chwastów.

Ze względu na swoje cechy fizyczne, kamienie ogrodowe możemy podzielić na żwiry, grysy, otoczaki, łupki oraz kruszywa sztuczne.

Żwiry - to kruszywo naturalne, gruboziarniste o pochodzeniu rzecznym, kopalnym, jeziornym lub morskim.

Grysy – to kruszywo łamane o ostrych krawędziach, nieregularne, chropowate, wytworzone poprzez kruszenie skały.

Otoczaki - to kruszywo, które poddawane jest dodatkowej obróbce w taki sposób, by wyglądało jak naturalnie wygładzone i zaokrąglone przez nurt rzeki.

Łupki – to kruszywo, pochodzące ze skał, które posiadają zdolność do mechanicznego rozwarstwiania się. Dzięki temu, łupki mają kształt cienkich, równoległych płytek.

Kruszywa sztuczne - to rodzaj kruszyw, który powstaje wskutek obróbki materiałów, a nie naturalnego procesu, np. keramzyt, perlit, grys szklany.

Jednak wybierając dany kamień należy zwrócić uwagę na jego właściwości czyli skład chemiczny, zwłaszcza kiedy obsypujemy nim ogrodowe rabaty.

Niektóre rośliny wolą glebę o odczynie kwaśniejszym, dlatego należy obsypywać je kamieniami zakwaszającymi nieco glebę, a inne preferują obojętny lub nawet zasadowy odczyn. Kruszywami o kwaśnym odczynie są porfir i kwarc oraz granit, który często też jest zaliczany do grupy kamieni o odczynie neutralnym. Kamienie te mają krystaliczną strukturę i składają z drobin kryształów i kwarcytów. Kwaśną glebę lubią prawie wszystkie drzewa i krzewy iglaste a także tuje, róże, magnolie, wrzosy czy różaneczniki a także azalie, hortensje, borówki, truskawki i maliny.

Z kolei najpopularniejszymi kruszywami o odczynie zasadowym są marmur, piaskowiec wapienny ale również bazalt i dolomit. Taki odczyn akceptują m.in. lawenda i sasanka, a także goździki, groszek wiosenny, zawilce i macierzanki oraz jaśmin, berberysy, cisy, winorośla, bukszpan, jeżówka, krzewuszka, powojnik, lilak, budleja, forsycja.

Natomiast obojętny odczyn mają kamienie polne, niektóre piaskowce, a także sztuczne kamienia takie jak keramzyt. Są to kamienie uniwersalne, które nie zmieniają odczynu gleby zatem można obsypywać nimi każdą roślinę. Jednak najpopularniejszymi roślinami które lubią taki odczyn są agrest, aksamitki, rozchodnik, chryzantemy, wiśnie, czereśnie, śliwy.

Pamiętajmy zatem aby przy wyborze kamienia mieć na uwadze również roślinność którą chcemy nim obsypać. W ten sposób unikniemy osłabienia systemu odpornościowego roślin czy zniszczenia bryły korzeniowej. Odpowiedni dobór kruszywa dekoracyjnego do wymagań roślinności pozwoli nam cieszyć się efektowną aranżacją przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie wiesz, ile kruszywa kupić?

Oblicz ile kamieni potrzebujesz!

Skorzystaj z kalkulatora zapotrzebowania i sprawdź, jakiej ilości danego produktu potrzebujesz, by pokryć wybrany teren.

calculator