Impregnowanie kamienia to zabezpieczanie chłonnych powierzchni przed wnikaniem wody, a wraz z nią zanieczyszczeń. Impregnacja tworzy powłokę hydrofobową, odporną na opady trudne warunki atmosferyczne, a ponadto nie zmienia koloru kamienia. Impregnat blokuje rozwój mikroorganizmów, mchów, porostów i glonów, chroni przed powstawaniem osadów, a także ułatwia czyszczenie. Impregnacja nadaje efekt perlenia wody, co nadaje powierzchni silne właściwości samoczyszczące.
Przed impregnacją i ułożeniem, należy kamień dokładnie umyć wodą, najlepiej pod ciśnieniem. Jest to bardzo ważny zabieg, ponieważ nie usunięte pyły, mączki i inne zanieczyszczenia, ograniczają wnikanie preparatu w strukturę kamienia. Po umyciu należy dokładnie wysuszyć kamień.
Po oczyszczeniu kruszywa sam proces impregnacji można przeprowadzić na dwa sposoby:
- Natryskiem - jest to rozwiązanie bardzo szybkie, ale też mniej trwałe, ponieważ zabezpiecza tylko górną warstwę kruszywa,
- W kąpieli - to najskuteczniejsza metoda, polegająca na zanurzeniu całych kamieni w impregnacie.
Właściwie zaimpregnowane kruszywo pozwoli nam wydłużyć czas jego użytkowania, jak również utrzymać niezwykle ważne w aranżacjach walory estetyczne.